Kategorie:

Grzyb na ścianie

Grzyb na ścianie

Kondensacja – pożywka dla grzybów

Jednym z najtrudniejszych wrogów do zwalczenia w naszym domu jest pleśń. Pojawia się, wydawałoby się znikąd i niszczy nie tylko estetykę naszego mieszkania, ale i przede wszystkim nasze zdrowie.

Pleśń i grzyby rozwijają się wewnątrz budynków, poprzez nadmierne nagromadzenie wilgoci. Osiadanie wody jej i kondensacja na wewnętrznej stronie ścian jest doskonałą pożywką dla wszelkich chorobotwórczych mikrobów. Wilgotne powietrze jest w pomieszczeniach stanem naturalnym. Powstaje z naturalnych procesów życiowych naszych organizmów, z codziennego życia, jak gotowanie, kąpiel, czy suszenie ubrań. Jednak problem pojawia się wówczas, gdy temperatura w pomieszczeniu w sposób nagły obniży się o minimum 7 stopni Celsjusza. Taki nagły skok tej wartości powoduje rozpoczęcie kondensacji, a co za tym idzie skraplania się wilgoci i osiadanie kropel wody.

Najprościej zaobserwować tę zależność w pomieszczeniach i miejscach budynku posiadających słabą izolację termiczną. Stąd też pleśń tak często pojawia się w rogach budynku. Ciepłe powietrze z grzejników dociera tam wolno, a słaba izolacja zewnętrzna sprawia, że ściana od zewnątrz jest mocno wychładzana. Różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku przekracza wymienione 7 stopni i pojawia się wilgoć. Często jej nawet nie dostrzegamy, gdyż sama powierzchnia tynku z naszej perspektywy może się wydawać sucha. Dzieje się tak dlatego, że ciepło wnętrza odparowuje na bieżąco wierzchnią warstwę. Niestety ciągłe wystawianie na takie warunki powoduje, że część wody przenika w głąb ściany i tam już pozostaje. Tam rozwija się pleśń i grzyby, które dopiero po czasie ujawnią swoją reprezentację w postaci czarnych plam na zewnątrz tynku.

Jeśli pojawi się grzyb na ścianie, to na wiele czynności jest już za późno. Oznacza to bowiem, że zakażony jest cały mur wewnątrz, a my tylko widzimy jedynie mały wycinek opłakanych skutków, spowodowanych latami zaniedbań. Dlatego tak ważne jest dbanie o odpowiednią izolację budynków i równomierne rozprowadzanie ciepła po całym metrażu naszych mieszkań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.