Kategorie:

Kowalstwo artystyczne jako sztuka

Avatar
Opublikowane przez Tgfx

Kowalstwo artystyczne jako sztuka

Istnieją branże i zawody, które chociaż znane nam ze słyszenia, stanowią tajemnicę. Wynika to czasem z braku wiedzy na temat tego w jaki dany przedmiot czy usługa powstaje. Taką branżą jest zapewne kowalstwo artystyczne. Jest to dziedzina, która chociaż zajmuje się produkcją, rzeczy przydatnych współczesnym ludziom, wyrosła na tradycji, która swój początek ma w dawnych czasach. Jak sama nazwa wskazuje, branża ta wykorzystuje elementy pracy kowala, tyle, że w nieco inny już sposób niż dawniej. Wcale nie chodzi tutaj o szczególnie wyszukany sposób podkuwania końskich kopyt czy też produkowanie nietuzinkowych, artystycznie zdobionych podków. Najczęściej chodzi tutaj o balustrady, ogrodzenia, furtki czy też bramy, ale można także złożyć zamówienie, np. na ozdobny świecznik lub ozdobne łóżko. Mimo, że sposób wykonywania takich przedmiotów jest analogiczny do tego, który wykorzystywany był przez kowali kilkadziesiąt lat temu, to ręczne wykuwanie z metalu elementów, które następnie łączone są w całość nie jest łatwą sprawą. Niestety coraz częściej elementy wykonane ze stali, które zostały wyprodukowane masowo w jakieś fabryce predysponują do miana wyrobów kutych z dziedziny kowalstwa artystycznego. Niestety nie mają one z tą branżą nic wspólnego. Prawdziwy kowal artystyczny jest w stanie zrealizować każde zamówienie klienta, rysując mu wzór np. ogrodzenia na podręcznej kartce. Będzie to prawdziwa sztuka w najlepszym wydaniu, której nie można przyrównać do masowej produkcji gotowych elementów.

Kowalstwo artystyczne

Kowalstwo artystyczne jest sztuką tworzenia elementów ze stali przeznaczonych do wyposażenia wnętrz, komponowania i aranżowania ogrodzeń itp. Technologia ta zwykle jest oparta na plastycznej obróbce stali. Kowalstwo artystyczne jest silnie związane z tradycją starego rzemiosła, mimo,że czasy zmieniły się i co za tym idzie technologia również. Obecnie kowal nie musi wykuwać prętów o pożądanym przekroju, tylko może je bez problemu zakupić. Odpowiednie profile produkowane są w szerokim asortymencie przez huty.

Kowalstwo artystyczne jest sztuką polegającą na wykonaniu danego przedmiotu w taki sposób aby stworzyć przedmiot piękny, podporządkowany przyjętej myśli artystycznej. Nawet, jeżeli mamy do czynienia z wzornictwem prostym i oszczędnym, to musi urzekać swoją estetyką. Kowal zajmujący się kowalstwem artystycznym ma nie lada zadanie, bowiem ma on na celu ozdobienie wyrobu i upodobnianie go do starych wzorów. Pamiętajmy, że skojarzenie kowalstwa artystycznego z ciężkim, przeładowanym wzornictwem wynika z nasycenia rynku produktami o niskich walorach estetycznych nie podpartych wykwalifikowanym projektowaniem i odpowiednim warsztatem. Kowal artystyczny zrealizuje każde zamówienie i naginając pręty pod wpływem wysokiej temperatury wyczaruje prawdziwe ażury i inne wzory godne pozazdroszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.