Zarządzanie ryzykiem to proces pomiaru ryzyka, a następnie opracowywania i wdrażania strategii zarządzania tym ryzykiem („zabezpieczania”). Zarządzanie ryzykiem finansowym zazwyczaj koncentruje się na wpływie na wartość przedsiębiorstwa ze względu na niekorzystne zmiany cen towarów, stóp procentowych, kursów walutowych i cen akcji (ryzyko rynkowe). Będzie także odgrywać ważną rolę w krótkoterminowym zarządzaniu środkami pieniężnymi i finansami. Duże korporacje mają zespoły zarządzania ryzykiem; często pokrywają się one z funkcją audytu wewnętrznego. Chociaż małe firmy nie mają formalnej funkcji zarządzania ryzykiem, wiele osób nadal stosuje zarządzanie ryzykiem w sposób nieformalny. Często małe firmy stosują różne formy kredytów, chociażby kredyt dla firm Zakopane.
Dyscyplina zazwyczaj koncentruje się na ryzykach, które można zabezpieczyć za pomocą instrumentów finansowych będących przedmiotem obrotu, zazwyczaj instrumentów pochodnych, walutowych. Ponieważ konkretnej firmy, kontrakty bywają kosztowne, aby utworzyć i monitorować handel na ugruntowanych rynkach finansowych, wymiany są często preferowane. Te standardowe instrumenty pochodne obejmują opcje, kontrakty terminowe, kontrakty forward oraz swapy; egzotyczne instrumenty pochodne „drugiej generacji” zwykle są przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym. Należy pamiętać, że transakcje zabezpieczające-pokrewne przyciągnie własnego księgowego leczenia.
Obszar ten jest powiązany z finansami przedsiębiorstw na dwa sposoby. Po pierwsze, stałe narażenie na ryzyko biznesowe i rynkowe jest bezpośrednim wynikiem wcześniejszych inwestycji kapitałowych. Po drugie, obie dyscypliny mają na celu zwiększenie lub zachowanie wartości firmy. Istnieje fundamentalna debata dotycząca „zarządzania ryzykiem” i wartości dla akcjonariuszy. Kolejnym pytaniem jest chęć akcjonariusza do optymalizacji ryzyka w porównaniu z podejmowaniem ekspozycji na czyste ryzyko (zdarzenie ryzyka, które ma tylko negatywną stronę, taką jak utrata życia lub kończyny). Debata łączy wartość zarządzania ryzykiem na rynku z kosztami bankructwa na tym rynku.