Kategorie:

Perełka Morza Czarnego – dlaczego warto zwiedzić Odessę?

Odessa nazywana jest Perełką Morza Czarnego. To ukraińskie miasto cieszy się dużą popularnością wśród turystów ze względu na liczne atrakcje oraz wielokulturowość widoczną na każdym kroku. W tym miejscu zwiedzicie nie tylko liczne zabytki, ale skorzystacie także z uroków pięknych plaż i oferty licznych klubów, pubów, restauracji i kawiarni.

Odessa – co warto zobaczyć?

Do głównych atrakcji miasta należy przede wszystkim miejski bulwar o długości prawie pół kilometra i łączący miasto z Morzem Czarnym. To idealny punkt spacerowy i znane miejsce spotkań. Wzdłuż niego obejrzycie wspaniale zdobione budynki w tym XIX budynek starej giełdy oraz Schody Odeskie.

Schody Odeskie zwieńczone pomnikiem gubernatora Odessy – Richelieu i znane dzisiaj jako Schody Potiomkinowskie są symbolem Odessy. Symbolizują one otwarcie miasta na morze i łączą centrum miasta z portem. Liczą sobie 192 stopnie i powstały na początku XIX wieku.

Ulica Deribasowska to kolejny punkt na mapie turystycznej. To najpiękniejsza ulica miasta wciąż tętniąca życiem. Wzdłuż niej znajdują się liczne kawiarnie bary i sklepy, a w budynku mieszczącym się pod numerem 20, podczas swojego zesłania, mieszkał i pisał Adam Mickiewicz.

Polski akcent odnajdziecie również w Pałacu Beliny-Brzozowskiego. Ten pochodzący z XIX wieku neogotycki budynek powstał za sprawą polskiego szlachcica Zenona Beline-Brzozowskiego. Było to miejsce spotkań przebywających lub mieszkających w Odessie na stałe Polaków. Gościł tutaj nawet Juliusz Słowacki.

Jeśli jesteście miłośnikami muzyki i teatru, na pewno zaciekawi Was Teatr Opery i Baletu. Jest to cenny zabytek Odessy zaprojektowany przez wiedeńskich architektów, znany ze wspaniałych zdobień i doskonałej akustyki.

Wokół miasta znajdują się także słoneczne plaże. Plaża Arkadia jest najbardziej znana ze względu na znajdujące się w okolicy liczne kluby i dyskoteki. Położona w północnej części miasta Luzanivka jest mniej znaną turystom plażą, na którą możecie wyruszyć kiedy chcecie odpocząć od miejskiego zgiełku.

Wycieczki do Odessy nie są drogie i do tego miasta warto wyskoczyć na długi weekend. Szeroka oferta hoteli i połączeń lotniczych sprosta każdemu budżetowi. Ten znany kurort przyciąga ogrom turystów ze względu na panujący tutaj wspaniały klimat, otwartość mieszkańców i liczne atrakcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.