Kategorie:

Opieka nad pasieką – kilka praktycznych rad

Avatar
Opublikowane przez Tgfx

Opieka nad pasieką – kilka praktycznych rad

Jeśli postanowiliśmy założyć pasiekę to przyda nam się kilka cennych rad jak sprawować nad nią opiekę. Trzeba się do tego bardzo solidnie przygotować. Ważną rzeczą, o której musimy pamiętać jest to, że jak już mamy ul i pszczoły to nie możemy ich zostawić bez opieki na dłuższy czas.

Ważny strój ochronny

Nawet doświadczeni pszczelarze nie wychodzą do prac przy pasiece bez ochronnego stroju. Stój taki chroni przede wszystkim przed użądleniami pszczół. Do ochrony głowy pszczelarze używają specjalnego kapelusza, w który też powinniśmy się zaopatrzyć. Taki kapelusz posiada siatkę zabezpieczającą twarz. Oprócz tego przyda się specjalny kombinezon i solidne rękawice bartnicze. Tylko tak zabezpieczeni możemy zbliżyć się do ula i rozpocząć prace z pszczołami.

Bezpieczeństwa w ulu strzegą pszczoły – pracownice, które m.in nie pozwalają nikomu dostać się do ula. Aby zmniejszyć czujność pszczół, które stoją na straży, należy używać specjalnego przyrządu do odkurzania. Za pomocą tego urządzenia odymia się pszczoły, przez co tracą one swoją czujność. Zabieg ten należy wykonać przed zajrzeniem do ula, wpuszczając w otwór wlotowy nieco dymu. Po wpuszczeniu dymu należy dłuższą chwilę odczekać. Zabieg okurzania należy wykonywać również w trakcie wybierania miodu aby pszczoły utrzymywać w stanie uśpionej czujności.

Jakie narzędzia?

Pszczelarz musi być wyposażony w odpowiednie narzędzia, które zagwarantują mu szybkie i bezpieczne wybieranie miodu. Niezbędne jest dłuto pasieczne, które pozwoli na podważanie ramek oraz ich rozsuwanie. Przyda się również stalowa skrobaczka do czyszczenia ścianek ula oraz dna, jak również miotełka do zrzucania pszczół z ramek. Dobrze jest również wyposażyć się w stołeczek pasieczny, w którym znajdzie się miejsce na te wszystkie narzędzia, a który zapewni nam pewien komfort pracy.

Wiosenna obserwacja

Wiosna to ważny czas jeśli jesteśmy właścicielami ula. Wszystko wkoło budzi się do życia i nasze pszczoły również. Pierwszy ich wiosenny lot trwa ok. 25 minut. Kiedy zauważymy, że już się obudziły to jest to sygnał, że czas najwyższy zajrzeć do ula. Sprawdźmy przede wszystkim w jakiej kondycji są owady i czy nadal w ulu znajduje się matka czyli królowa. Może bowiem nastąpić sytuacja, kiedy to pszczoły chodzą bez większego celu po przedniej ścianie ula, a to najczęściej świadczy o tym, że rój nie posiada już matki. Wiosną należy również dokonać przeglądu ula, oczyścić go, wyjąć i przejrzeć wszystkie ramki. Wiosną też zaczynają zakwitać kwiaty cebulowe takie jak: hiacynty, tulipany, żonkile, narcyzy, szafirki i już wtedy pszczoły zaczynają swoją intensywną pracę. Tak więc warto posadzić jeszcze jesienią cebulki kwiatów, które zakwitną wczesną wiosną.

W lecie kiedy praca w ulu wre na całego, trzeba cały czas sprawdzać czy pszczoły mają gdzie składować nektar, jeśli miejsce się skończyło to należy na ulu postawić nadstawkę z pustymi ramkami, ponieważ w przeciwnym razie stracimy wiele z cennego plonu pszczół.

Miodobranie

Z jednego ula zbiera się ok. 8 kg miodu. Przy odpowiednim doświadczeniu można go zebrać więcej, gdyż są pszczelarze, którzy zbierają go nawet do 100 kg. Nie mniej jednak zanim po raz pierwszy sięgniemy po ramki, aby wydobyć z nich miód, to zobaczmy jak odwirowuje miód doświadczony pszczelarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.